Telewizory

Zastanawiałeś się czym właściwie jest telewizor? Widzimy go codziennie, korzystamy z niego, ale niewielu z nas wie, jak on naprawdę działa. Dziś, oczywiście, kupujemy już tylko plazmowe telewizory. A dlaczego są lepsze niż tradycyjne? Pierwsze telewizory jakie dostępne były powszechnie, charakteryzowały się sporą obudową oraz pokaźnym ciężarem.

  Ten typ wyświetlacza nazywamy CRT. Obraz wyświetlany był przy pomocy kineskopu. Wkrótce po ich pojawieniu się wykazano, że emitowane przez nie promieniowanie elektromagnetyczne może być szkodliwe dra zdrowia.

Szczególnie przy częstym kontakcie. Wkrótce pojawiły się wyświetlacze ciekłokrystaliczne, czyli LCD. Posiadające ekrany płaskie, ale o ograniczonych wielkościach.

Stanowiły zdrowszą alternatywę dla kineskopu. Następnym krokiem były telewizory plazmowe, które nie emitują szkodliwego promieniowania i są bardziej przyjazne dla układu wzroku. Mogą być większe, zapewniają lepszy balans kolorów oraz szerszy kąt widzenia.

  Istnieją już także projekty nowszych technik konstrukcyjnych odbiorników telewizyjnych, które przyczynią się do poprawy komfortu widza oraz jakości obrazu.