AI jako temat gier

Sztuczna inteligencja i gry komputerowe to dziś dziedziny nierozerwalnie związane. Mimo, że gry multiplayer są niezwykle popularne odkąd dostęp do szybkiego łącza internetowego jest powszechny, to jednak wciąż istnieje szerokiego grono gamerów, którzy z wypiekami na twarzy przechodzą tryb dla pojedynczego gracza. A tutaj liczy się nie tylko fabuła i ciekawe levele, ale również to, czym potrafi zaskoczyć nas wirtualny przeciwnik. Gry i sztuczna inteligencja są jednak powiązane również w zupełnie inny sposób.

AI jest bowiem tematem niektórych produkcji albo przynajmniej kwestią, wokół której oscylują ważne wątki. Dobrym przykładem jest niesłychanie rozsławiona seria Mass Effect. Fani Mass Effect doskonale pamiętają sztuczną inteligencję, która sterowała statkiem i z którą niejednokrotnie trzeba było prowadzić dialog jako Commander Shepard. W późniejszej odsłonie AI przybierała ludzką postać i funkcjonowała jako jedna z bohaterek, co było ciekawym zwrotem akcji.

Twórcy gry odwołali się również do ciekawej koncepcji kolektywnego przetwarzania danych, tworząc całą rasę, która funkcjonowała w ten sposób.

www.asteriksiobeliks.pl