Nadawanie naziemne

Z telewizji korzystamy niemal wszyscy, choć niewielu z nas wie, w jaki sposób ona rzeczywiście funkcjonuje. Nie tak dawno w naszym kraju miała miejsce akcja zmiany sposobu odbierania telewizji z odbiorników naziemnych analogowych na cyfrowe. Na czym to polega? Otóż, telewizja naziemna stosuje do emisji urządzenia zamontowane na powierzchni Ziemi.

W celu zwiększenia ich efektywności umieszczone są najczęściej na dachach lub wzniesieniach. Taka lokalizacja pomaga objąć sygnałem nadawania jak największy obszar. Proces cyfryzacji telewizji naziemnej trwa w Unii Europejskiej od 2006 roku.

Polega to na zmianie analogowego systemu przekazywania dźwięku i obrazu na cyfrowy. System analogowy w Europie zniknie całkowicie w roku 2015, natomiast w Polsce został wyłączony w lipcu 2013 roku. Pierwszym krajem natomiast, który wdrożył cyfrowy sposób przekazu w ramach naziemnej telewizji była Wielkie Brytania.

Jakie czerpiemy z tego profity? Emisja programów jest bardziej odporna na warunki atmosferyczne, a emitowany obraz i dźwięk charakteryzują się lepszą jakością.