W dużych miastach drożej

Metropolie o sporych rozmiarach mają swoją specyfikę. Przede wszystkim stanowią one bardzo nasycone rynki w każdej praktycznie dziedzinie usług – również usług prawnych. Z jednej strony w dużym mieście mamy najwięcej kancelarii i najwięcej fachowców, co skutkuje konkurencją. Jednak z drugiej strony lokalizacja oraz ciężar gatunkowy podejmowanych spraw powodują, że średnia cena usługi notarialnej czy konsultacji prawnej jest wyższa. To dość naturalne zjawisko i raczej nie powinniśmy się temu dziwić. Klienci mają znacznie łatwiej, jeśli chodzi o znalezienie dobrej kancelarii notarialnej.

Jeśli zajrzymy na stronę wojewódzkiej Izby Notarialnej, to duża ilość specjalistów będzie działać na terenie stolicy danego województwa, która zawsze jest miastem o sporych rozmiarach. Mnogość opcji powoduje, że możemy zweryfikować wstępnie kompetencje notariusza, opierając się choćby o szybki research internetowy. Opinie tam zamieszczone bywają szalenie pomocne. Niektórzy klienci komercyjni, w tym duże przedsiębiorstwa, mają nawet podpisane umowy z konkretnymi kancelariami. Większe zainteresowanie usługami notarialnymi w sporych ośrodkach miejskich to kolejny ważny czynnik powodujący, że koszty takich działań są relatywnie wyższe. Jeśli sami notariusze mogą chwilami wybierać sobie klientów, to jest dość normalne, iż w pierwszej kolejności będą się decydować na tych, którzy mogą zapłacić więcej.

Zlecenie o znacznej wartości jest dla notariusza cennym darem od losu, którym nie sposób pogardzić – wszak każdy ma prawo zarobić.