Sposoby na pozbycie się nadwrażliwości

Nadwrażliwość zębów to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, z którą niestety bardzo często musi borykać się praktycznie każdy z nas. Szczególnie dotkliwa bywa latem, gdy często sięgamy po lodowate napoje, czy zimne lody, ale również zimą, gdy na porządku dziennym jest gorąca herbata, pita zaraz po powrocie z zimnego dworu.

Wtedy zastanawiamy się, jak najlepiej szybko i skutecznie zwalczyć tą przypadłość. Na początku warto się zastanowić, skąd pochodzi ta nadwrażliwość.

Często spowodowana jest nagromadzonym kamieniem i zbyt dużą próchnicą. Czasami także może być spowodowana używaniem zbyt twardych szczoteczek, czy niepasujących do naszych zębów past.

Jeśli zęby pozbawione są odpowiedniej ochrony na zmiany temperatury reagują bardzo ostrym, dokuczliwym bólem. Naturalnie, najlepiej jest zacząć leczenie u stomatologa i zwalczyć próchnicę, jednak istnieje również kilka domowych sposobów, które pomogą nam przetrwać lato bez dokuczliwego bólu.

Na przykład bardzo zimne napoje można pić przez słomkę, przez co zniweluje się trochę ich wpływ na naszą jamę ustną. Natomiast ważne jest także unikanie bardzo gorących i bardzo zimnych dań, przez co unikniemy działania zbyt wysokiej temperatury.

Trzeba też bardzo uważać na pastę, której używamy, ponieważ zbyt duży poziom ścieralności niszczy szkliwo i powoduje większą bezbronność zębów, a odpowiednie płyny do płukania ust mogą również chronić przed działaniem kwasów. Miękka i delikatna szczoteczka również może mieć zbawienny wpływ na nasze uzębienie, oczyszczając dokładnie przestrzenie między zębami, usuwając resztki pokarmów i wzmacniając odporność na uszkodzenia dziąseł.