Europejski standard emisji spalin

Kwestie związane z ochroną środowiska to już od kilku lat bardzo istotny temat w europejskiej debacie. Nic dziwnego – obecnie ludzkość zanieczyszcza swoje otoczenie bardziej niż kiedykolwiek w historii.

Powstaje więc obawa, w jakim stanie będzie Ziemia za kilkadziesiąt lat. Z tego właśnie powodu poszczególne kraje, a także Unia Europejska wprowadzają coraz to nowe normy, które mają na celu ochronę środowiska naturalnego.

Jedną z takich europejskich norm jest europejski standard emisji spalin. Obecnie dokument ten dotyczy większości pojazdów, tj.

samochodów osobowych, autobusów, ciężarówek, pociągów, maszyn rolniczych i traktorów oraz barek. Dla każdego z nich norma określa inną dopuszczalną wartość emisji spalin, która jest bezpieczna dla środowiska.

Pojazd, który przed wprowadzeniem na rynek nie spełni ustalonych w normie wymagań, nie może być sprzedawany na terenie Unii Europejskiej. Europejski standard emisji spalin nie dotyczy jednak samolotów, statków, ani wszelkich pojazdów, które zostały wyprodukowane przed jego wprowadzeniem.