Rządy czerwonych Khmerów w Kambodży

Czerwoni Khmerzy byli skrajnym i ekstremistycznym ugrupowaniem politycznym o zabarwieniu komunistycznym i nacjonalistycznym. Byli zwolennikami Komunistycznej Partii Kambodży, a po jej zlikwidowaniu i przekształceniach ekonomiczno–społecznych – Partii Demokratycznej Kampuczy.

Ich przywódcą był Pol Pot, który stoi za krwawymi przemianami w Kambodży. Czerwoni Khmerzy doszli do władzy w Kambodży w 1975 roku i jedną z pierwszych decyzji była zmiana nazwy państwa na Demokratyczna Kampucza.

W wyniku ich krwawych rządów i nieudolnie przeprowadzanej reformie gospodarczej śmierć z głodu poniosło 25% ze wszystkich mieszkańców kraju. Trudno jest ocenić dokąd zaprowadzili by społeczeństwo Kambodży, gdyby ich rządy nie zostały obalone w 1979 roku przez wkroczenie wojsk wietnamskich.

Nawet po tym wydarzeniu wycofali się oni do dżungli i tam kontynuowali wojnę partyzancką do 1998 roku. Pomimo tragedii jaką sprowadzili na ludność Kambodży od 1982 roku współtworzyli demokratyczny rząd koalicyjny wraz z monarchistami i republikanami.

www.zatokabraniewo.pl